Jdi na obsah Jdi na menu
 


N. Stěpanjan - Stříbrný duch

31. 3. 2012

 

 

step_ng4.jpg

 
Narodil se 28. března 1913 ve městě Šuša, nyní Náhorní Karabach. Leteckou školu absolvoval v roce 1935, kde pak pracoval jako pilot instruktor. Od června 1941 sloužil v armádě-v námořním letectvu se účastnil bojů v 2. sv.
Od září 1942 se stal velitelem 57. Šap (8. bombardovací brigáda baltické flotily). Absolvoval 58 bojových letů, kdy zničil nepříteli mnoho prostředků a bojové techniky. 23. října obdržel titul Hrdina SSSR.
V srpnu 1944 se stal velitelem 47. Šap (11. útočná letecká divize baltické flotily). Podplukovník Stěpanjan zde dovršil 239 bojových letů. Jeho pluk potopil celkem 50 lodí a ve vzduchu sestřelil 13 letadel. 14. prosince 1944 byl zabit ve vzdušném souboji. 6. března obdržel posmrtně Zlatou hvězdu.
 
Již druhý den války byl povolán z rezerv a poslán k Černomořské flotile do 47. letky. Doslova během několika dní se sžije se svým Il-2 a účastní se bojového nasazení proti nepříteli v Nikolajevje a Oděse. Během jeho 20 bojového letu byl zraněn střelbou, ale dokáže se se svým letounem vrátit zpět na letiště. V srpnu 1941 je přesunut k 57. Šap v Baltické oblasti. Nyní Stěpanjan bojoval nedaleko Leningradu.
 
O jedné bitvě napsal toto: „Bylo to v době bojů u Leninradu, provedli jsme útok na německé letiště, kde jsme zapálili 28 letadel, celé letiště bylo v ohni, já se po útoku ještě jednou otočil a vracel se zpět k cíli, všiml jsem si na okraji lesa umístění 3 německých letadel, zbytek letky letěl již zpět, ale oslovil jsem ještě 2 své jestřáby a požádal je o krytí. Nasadil jsem na přistání, Němci v domnění, že chci přistát poblíž jejich letiště na mě přestali střílet, já se ale nad nimi přehnal a své zbraně jsem namířil na jedno z ukrytých letadel“.
 
Rozsáhlé zkušenosti bývalého civilního pilota, jeho skvělá technika létání a statečnost se neobešla bez povšimnutí a Stěpanjan byl v listopadu již po měsíci bojů jmenován velitelem stejného pluku (ostatně mu bylo již 30 let ). Téměř každý den se v Il-2 vznesl k nebi a prožíval radost z vítězství, ale i hořkost ze ztrát, ostatní následovali jeho smělost a odvahu.
 
Kronika bojové činnosti hovoří jasně. V Leningradě provedl 60 bojových misí a zničil 8 tanků, téměř 90 jiných vozidel, více než 60 protiletadlových děl, kulometů a jiných zařízení.
 
Válka však pokračovala a Stěpanjan již ani nepočítal počet děr na svém letounu, byl na ně zvyklí, důležité bylo, aby byl na druhý den šturmovik opět připraven k boji. V březnu 1943 byl pluk jako jeden z prvních v námořnictvu přejmenován na 7. Gšap. Na chvíli byl pilot stažen z první linie a věnoval se výcviku mladých bojových pilotů, kterým předával své cenné bojové umění, ani na chvíli však nepřestal „bombardovat“ nadřízené orgány, aby se mohl dostat zpět do boje. Dosahuje svého a v dubnu 1944 je zpět u své původní jednotky 47. Šap, kde přebírá opět velení. Pluk je tou dobou u Černého moře a zoufale bojuje s nepřítelem nad Krymem a Kubání.
 
Plukovník ve výslužbě Voronov na Stěpanjana vzpomíná: „Když se k nám Stěpanjan vrátil, byl pluk na Krymu jen krátce, byl tlustý, holohlavý a velmi vtipný. Pamatuji na jeden bojový let nad Feodosií, z mraků nad námi se na nás vrhla celá eskadra Bf 109, spustila se nelítostná bitva, na pomoc jim přišel i pozemní Flak. V tento den se na letiště nevrátila polovina bitevníků“.
 
Během operací krymského pluku Stěpanjan zničil 8 nákladních lodí, 12 rychlých výsadkových člunů, 9 hlídkových lodí a zabil či zranil mnoho vojáků a důstojníků. Zůstal věrný své zásadě-podřízení se účí od svého příkladu, takto vedl své muže do boje. 16. dubna 1944 jeho skupina potopila 3 rychlostní čluny výsadku. 22. května se podílel na útocích na konvoj z Krymu do Rumunska, osobně potopil dopravní loď. Během letu bylo jeho letadlo těžce poškozeno na levém křídle, pryč byla i část stabilizátoru. Statečný Arménec však i nadále pokračoval v boji a vrátil se zpět. I jeho velkým dílem, dostal pluk čestný název „Feodozský“ .
 
Po osvobození Krymu pluk převelen na Balt kde boje byly stále v plném proudu. Každý letoun zde byl zapotřebí a pluk se zapojil do boje proti flotile u Narvy a Vyborgu a německým základnám. V krátké době pluk zničil 30 lodí. V srpnu měl Stěpanjan na svém kontě 239 bojových letů, potopil zde torpédoborec, 2 fregaty, 1 minolovku, 2 torpédové čluny a 5 dopravních lodí o celkové tonáži 8000 tun, zničil 4 mosty a způsobil desítky požárů. Svedl 30 vzdušných střetů, kdy sestřelil 2 Ju-88, a 25 na zemi. V této době piloti jeho pluku potopili 50 lodí a ve vzdušném boji srazili 13 letadel.
 
Druhou Hvězdu si na hruď statečný podplukovník bohužel již nepřipnul. Během 14. prosince vedl svou skupinu na útok proti přístavu Libau, směřovala odtud důležitá tepna spojující Kurland s Německem. Jeho první skupina měla za úkol zaútočit na Flakové lodě, druhá skupina měla útočit proti dopravním lodím v přístavu. Již na přiblížení však jeho skupinu napadlo 30 nepřátelských stíhačů, strhla se prudká šarvátka, po několika minutách byl jeho Il-2 zasažen a zřítil se do moře. 259 bojová mise byla jeho poslední, jeho hrobem se stalo Baltické moře. Zničil 17 lodí včetně torpédoborce a 6 dopravních. Stovky tanků a ostatních vozidel, desítky děl a opěrných bodů, 1 lokomotivu a 40 vagonů. Dnes můžete najít jeho pamětní desku na čestném místě v Jerevanu.
 

 

step_n10.jpg

step_ng0.jpg

 

step_ng2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

step_ng3.jpgstep_ng8.jpgstep_ng9.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář